Orman-Okulu-Fotoğrafı-web

İlkem’de Farklı Bir Deneyim : Orman Okulu

“Çocuktum, anneme; “Ağaca çıkacağım, yardım et.” dedim. “Başkasının çıkardığı yerden inemezsin, düşersin.” dedi. Bunu hiç unutmadım, ne kadar doğru olduğunu büyüyünce anladım.” Ali Şeriati

 

Orman Okulu; çocukların (veya yetişkinlerin) bu alanda eğitim almış bir lider eşliğinde ormanları/doğal alanları ziyaret ederek birçok beceriler kazandıkları açık hava eğitimi türüdür.

 

Orman okulu, 0-6 yaş arası çocukların okulöncesi dönemde bütün duyularını kullandığı, yaparak ve yaşayarak yeni deneyimler edindiği öğretici bir süreçtir. Bu süreçte doğa sonsuz fırsat kazandırır, geliştirir ve ilham verir.

 

Orman okulu programında süreklilik önemlidir. Tüm doğa koşullarında düzenli olarak ormanlık/ağaçlık alanlar ziyaret edilir, aktiviteler yapılır. Bizler de İlkem Anaokulu olarak bu doğrultuda uygun iklim ve doğa koşullarına sahip ormanlık alanlarda, çocuklarla beraber haftada 1 gün düzenli olarak geziler yaparak aktiviteler gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

 

Veliler, ormana çocuğunu gönderme konusunda kaygı duyabilirler elbette. Ama bu kaygı, doğayla çocuğun buluşmasında ortaya çıkan mucizeyi görene kadar sürecektir. Çünkü doğa zarar vermez, yaşamı öğretir.

 

Her Doğal Alan Sonsuz Bir Bilgi Kaynağıdır

 

ABD’li yazar Richard Louv der ki; “Her doğal alan sonsuz bir bilgi kaynağıdır ve dolayısıyla yeni keşifler için tükenmeyecek bir potansiyel içerir.” Biz öğretmenlere düşen, çocukların bütün duyularını kullanarak öğrenebileceği bu sonsuz hazinenin olanaklarını sonuna kadar kullanmaktır.

 

Finlandiya Çevre Okulu’nun ilk çevre eğitmenlerinden olan Gaye Amus’tan aldığımız Orman Okulu Eğitimi çerçevesinde anaokulumuzda alternatif bir eğitim modeli kullanmaktan ve Orman Okulu metodunu kullanmaktan büyük keyif alıyoruz. Eğitim modelimizi uygularken gelişim ve değişim olmazsa olmazımız. Yeni nesil anaokulu olarak, yeni bilgiler ışığında eğitimlerimizi düzenliyoruz. Bu yüzden açık alan öğrenmeleri, macera etkinlikleri, çevre ve ekoloji eğitimi, bahçe eğitimleri konusunda araştırmalarımıza devam ediyor ve hep daha iyisini yapmayı hedefliyoruz.

 

Doğadan öğrenip, hayatımızı ve dünyamızı daha güzel hale getirecek nice çocuklarla tanışma ümidiyle…

YAZIYI PAYLAŞ
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Diğer Yazılar

Anaokuluna Başlarken

Anaokuluna Başlarken Yeni durumlarla karşılaşmak, eski düzenin yerini yeni bir düzenin alması, çocuklarda bir uyum sorunu yaşanmasına neden olabilir. Bu, sıkça karşılaştığımız olağan bir durumdur. Okul öncesi dönemden sonra okula yeni başlayan çocuklar, hem ev ortamından başka bir ortama girdiğinde hem de anne-babadan ayrılarak farklı

Farkımız Mutfağımız

Farkımız Mutfağımız En başından itibaren en önemli ilkemiz doğal ve doğada olmak oldu. Böyle bir iddiada bulunmak, ancak her noktada doğal olmakla gerçekleşebilir. İlkem bu iddiasını her geçen gün daha fazla gerçekleştirme konusunda ciddi irade sahibi bir kurumdur. Biz, okul öncesi eğitim süreçlerinde doğal ve

İlkem’de Atık Gıdaların Serüveni “Kompost”

İlkem’de Atık Gıdaların Serüveni İlkem’in en önemli ilkesi doğayı korumaktır. Çünkü biz biliriz ki “doğanın efendisi değil, parçasıyız”.   Bu bakış açısıyla bir eğitim çerçevesi hazırlar, 0-6 yaş arası çocuklarımızı hayata hazırlarız. Okul öncesi eğitimde doğayı tanımanın önemini, daha çok küçük yaşlarda çocuklarımıza aşılarız. Daha

Bademli Mahallesi, Suzan Sokak No:4, Mudanya / Bursa, Türkiye
Tel: 0530 455 11 08-0545 559 19 92
Şükrüçavuş Mahallesi, Rüştiye Mektebi Sok. No:2, 16940 Mudanya / Bursa
Tel: +90 224 544 1050 Gsm: 0530 455 11 08 - 0545 559 19 92

E-Mail Listemize Kaydolun

E-Mail Listemize kaydolun eğitimlerimiz ve fırsatlarımızdan ilk siz haberdar olun.

İlkem Anaokulu, © 2020

Mesaj Gönder
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?